Субота, 01 18th

Last updateпт., 08 бер. 2019 4pm

Статті

Еколисток "Лускокрилі"

Роботу виконувала Юраш Юлія, 9-Б клас

Дослідницька робота з екології по темі:
"Лускокрилі природніх та антропогенних екосистем Бершадщини"

Мета роботи – встановити видовий склад, особливості поширення та аутекології лускокрилих Бершадщини дослідити структуру їхніх угруповань екосистемах і визначити основні екологічні фактори визначити пріоритети щодо збереження їх різноманіття.
Актуальність теми: через переважно денний спосіб життя, відносно великі розміри та яскраве забарвлення, що сприяють порівняно легкому їх виявленню та визначенню, лускокрилі є однією з найзручніших індикаторних груп безхребетних під час досліджень наземних екосистем.
Через високі вимоги до умов існування, вузьку спеціалізованість та стенотопність значна частина видів лускокрилих виявилися особливо вразливими до антропогенних впливів і тому опинилися під загрозою зникнення. Екстремальне розташування популяцій низки видів у зонах інтенсивного антропогенного впливу та в межах дії лімітуючих абіотичних факторів обумовлюють високу вірогідність їх швидкої елімінації. У зв’язку з тим, лускокрилі становлять значну частку в списках рідкісних і зникаючих видів безхребетних у багатьох країнах світу. До Міжнародного Червоного списку МСОП включено близько 450 видів денних лускокрилих , до останнього видання Європейського Червоного списку включено взагалі всі види булавовусих лускокрилих Європи . У той же час до Червоної книги України занесені лише 27 видів. Проте, за сучасними даними, в Україні під загрозою зникнення різного ступеня перебувають від 40 до 70 видів (тобто 20-30%), а 10-15 видів імовірно вже зникли. У більшості регіонів України в загрозливому стані перебувають близько половини видового складу Rhopalocera.

Еколого-фауністична характеристика денних лускокрилих

У результаті проведених досліджень зареєстровано 32 видів булавовусих лускокрилих із 7 родин і 2 надродин 3 види Бражникових один вид Сатурнієвих та два види Строкаток.
Виявлено 40 видів що становить 20%, отже район дослідження можна віднести до району з невеликою видовою різноманітністю і є одним з фауністично небагатих в Україні регіонів. 15 видів трапляються тільки в природних біотопах.

 Характер поширення та частота трапляння видів

За характером поширення, всі види лускокрилих можна розділити на 5 груп: локально поширені 6 видів Rhopalocera (Подалірій, Мнемозина, Махаон, Едуза, Аврора біла, Клімена), 3 види бражників, сатурнія та строкатки відомі з дуже обмеженої кількості осередків.

Ще 6 видів (Голуб’янка аргус, Люцина, Перламутровка велика, Щербатка с-біле, Сонцевик фау-біле , Червонец непарний) мають локальне поширення з більшою чисельністю 18 видів булавовусих лускокрилих мають так зване кластерне поширення. Найпоширенішими у регіоні є 9 видів Rhopalocera, утворюють фауністичне ядро угруповань булавовусих лускокрилих місцевих екосистем 

Нечисленними в період досліджень були 11 булавовусих 2 види строкаток та 2 види бражників найбільш поширеними і численними у регіоні в період досліджень були 4 види булавовусих та несправжня строкатка, котрі в пік лету ставали фоновими у своїх стаціях.

 Види денних лускокрилих, що потребують охорони

На території Бершадщини зареєстровано 7 видів булавовусих лускокрилих а також 2 види бражників, сатурнія, що занесені до Червоної книги України: Parnassius mnemosyne Iphiclides podalirius Papilio machaon, Hamearis lucina, Nymphalis vaualbum, Euchloe ausonia, Esperarge climene. Nymphalis vaualbum, має статус «неоціненний», всі інші види булавовусих лускокрилих, Сатурнія, Бражник дубовий та Бражник скобіозовий, відносяться до категорії «вразливих».
Дуже вразливими, із загрозою зникнення на регіональному рівні є Подалірій, Махаон , Луцина, Червонець непарний, Нічне павичеве око, Бражники.
Міжнародний охоронний статус мають всі 32 види булавовусих лускокрилих.

Про сайт

Robot

Офіційний сайт Війтівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Працює на CMS Joomla 2.5. Підтримується адміністратором Форуму інформатиків України

Контакти

  • 24412, вул. Леніна, 17, с. Війтівка, Бершадський р-н, Вінницька обл.
  • 04352 43-466
Ви тут: Home