Війтівський ліцей
Бершадської міської ради
Офіційний сайт

Що таке мережевий етикет?

Мережевий етикет - ( або "netiquette" від англ. network etiquette, або "нетікет"), так називаються правила, прийняті в мережі ІНТЕРНЕТ або, якщо хочете, кіберпросторі.

Нетікет - це просто правила хорошого тону, більшість з яких люди придумали давно.

1. Пам'ятайте, що Ви розмовляєте з людьми.

Відстоюйте свою точку зору, але не ображайте навколишніх. Коли Ви використовуєте якийсь сайт, то маєте діло з екраном монітора. Ви не можете жестикулювати, змінювати тон, і вираз обличчя не грає ніякої ролі. Слова, і тільки слова написані Вами - це все, що бачить Ваш співрозмовник. Коли Ви розмовляєте з кимось в кіберпросторі, пам'ятайте, що Ваші слова фіксуються, можливо вони збережуться там, куди Ви вже не зможете дістатись. Тобто, Ваші слова можуть повернутись проти Вас і нашкодити Вам.

2. Притримуйтесь тих самих правил поведінки, що і в реальному житті

В реальному житті більшість з нас підкоряються закону та моралі. В віртуальному просторі люди інколи забувають про те, що "за екраном" знаходиться жива людина, і думають, що в Інтернеті правила поведінки не такі суворі, як в звичайному житті. Проте це помилкова думка. Якщо Ви будете погрожувати комусь, принижувати або обманете когось, чи вчините протиправні дії, Вас можуть вирахувати по IP-адресі і використання VPN не завжди допомагає. У нас в державі діє підрозділ національної поліції - Кіберполіція https://cyberpolice.gov.ua, цей відділ займається розслідуванням злочинів, зроблених в кіберпросторі. Представники кіберполіції дають запит до провайдера Інтернету і провайдер на запит надає всю необхідну інформацію про вас, так що думайте добре, перед тим як вчинити будь яку протиправну дію в кіберпросторі, це може мати для вас плачевні наслідки.

3. Пам'ятайте де Ви знаходитесь

Нетикет змінюється від комп'ютера до комп'ютера, від форума до форуму і те, що без коливань приймається в одному місці, можуть прийняти за грубість в іншому.

4. Зберігайте власну гідність

Вас будуть оцінювати по тому, як Ви пишите. Для тих хто знаходиться у Всесвітній павутині це має значення. Таким чином, правила граматики, та гарне форматування Ваших повідомлень та публікацій відіграють важливу роль. Не ображайте користувачів, будьте терпеливі та ввічливі. Не використовуйте ненормативну лексику, не йдіть на конфлікт заради самого конфлікту.

5. Віднесіться з повагою не тільки до своєї, але й до чужої приватності

Якщо Ви з якихось причин хочете зберегти анонімність, признайте ці правила і за Вашим співрозмовником. Більше того - він має право на анонімність і приватність, навіть якщо Ви виступаєте відкрито. Не публікуйте інформацію із Ваших приватних листів без згоди їх відправників, не копайтесь в чужих поштових скриньках, і в кінцевому результаті, - в чужих комп'ютерах.

6. Не зловживайте Вашими можливостями.

Деякі люди в віртуальному просторі відчувають себе професіоналами. Це аси в мережевих іграх, експерти в офісі, системні адміністратори і ін. Володіючи більш широкими знаннями, ніж інші користувачі, або маючи більш широкі повноваження, ці люди автоматично отримують перевагу. Однак це зовсім не означає, що вони можуть користуватись цим на шкоду іншим.

7. Вчіться прощавати іншим їх помилки

Кожен колись був новачком. Тому коли хтось допускає помилку - наприклад помилка в слові, необережний флейм, незрозуміле або дурне запитання, невиправдано довга відповідь та ін. - будьте до них поблажливі. Навіть якщо "руки сверблять" відповісти, подумайте двічі. Якщо Ви володієте гарними манерами, це значить, що Ви маєте ліцензію на викладання цих манер всім іншим. Якщо Ви вирішили звернути увагу користувача, на його помилку, зробіть це коректно, і найкраще не в обговоренні, а в приватному листі. Дайте людям можливість засумніватися. І не будьте надмірними.